آموزش

Collet کولت چیست؟

کولت چیست؟
Rate this post

فشنگی یا کولت (Collet) قطعه‌ای به شکل مخروطی است که داخل قسمت مخروطی سر اسپیندل قرار میگیرد. همچنین دقیق‌ترین وسیله برای نگه داشتن قطعات بر روی ماشین تراش یا نگه داشتن ابزار در دستگاه فرز است. فشنگی شامل یک گیره فشنگی فنری و یک فشنگی است که برای ایمن و تنظیم کردن فشنگی بر روی ماشین تراش به هم پیوست شده اند.‌ گیره فشنگی فنری یک بوش فلزی نازک با یک سوراخ ماشین کاری شده دقیق به یک سطح خارجی مخروطی است. سه نظام دارای سه شیار طولی است که به وجه ها اجازه میدهد کمی حرکت فنری به سمت داخل برای گرفتن قطعه داشته باشند.‌ سه فشنگی نباید بیشتر از ۰،۰۰۵ اینچ بزرگتر یا کوچکتر از قطر قطعه ای باشد که باید گرفته شود.

به همین دلیل است که گیره فشنگی فنری به صورت پیوسته با قدرنسبت ۱/۶۴ اینچ موجود است. برای اهداف معمول، گیره فشنگی فنری به ۱/۸ ۱ اینچ در قطر محدود میشود.فشنگی دقیق ترین وسیله برای گرفتن قطعات با قطر کوچک بر روی دستگاه تراش است. فشنگی شامل بوش فشنگی، میله کشش، چرخ دستی یا دسته برای حرکت میله کشش است.‌ گیره فشنگی فنری و فشنگی به هم بر روی فشنگی نصب شده اند. بوش فشنگی در انتهای سمت راست اسپیندل ماشین تراش نصب میشود. میله کشش از درون اسپیندل ماشین عبور میکند و به گیره فنری فشنگی پیچ میشود. زمانی که میله کشش توسط چرخ دستی میچرخد فشنگی را به درون مبدل مخروطی میکشد و محکم بر روی قطعه نگه میدارد.گیره های فنری فشنگی در اشکال مختلف برای گرفتن قطعات مربعی و شش گوشه به خوبی قطعات دایره ای شکل وجود دارند.

فشنگی نوک اسپیندل جیکوب یک سه نظام مخصوص برای فشنگی منعطف لاستیکی جیکوب است.‌ این سه نظام ها شامل اجزایی از فشنگی استاندارد و میله کشش هستند که در یک واحد به هم متصل شده اند.‌ محفظه سه نظام شامل یک چرخ دستی بروی قطر خارجی دارد که برای شل یا سفت کردن اسپیندل مخروطی که فشنگی منعطف لاستیکی را نگه داشته استف به کار می رود. فشنگی های منعطف لاستیکی شامل اجزایی شاخته شده از فکهای فولادی سخت شده درون یک محفظه لاستیکی جامد اند.‌این فشنگی ها محدوده ای از ۱/۸ اینچ برای هر فشنگی دارند. قدرت و دقت گرفتن در سرتاسر فشنگی ثابت باقی میماند.‌ فشنگی منعطف لاستیکی جیکوب برای عملیات تراشکاری سنگین طراحی شده اند که نیروی گیره بندی دو تا چهار برابر فشنگی فولادی منفرد را دارا می‌باشند.‌ مجموعه‌های مختلفی از این فشنگی‌ها در جعبه های فولادی برای نگه داشتن فشنگی ها دخیزه می‌شوند.

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *