حافظه اس‌دی

کارت‌های حافظه یکی از ویژگی های فنی در اغلب تجهیزات دیجیتالی امروزی هستند و به طور خاص در همه  موبایل و دوربین های دیجیتالی کاربرد گسترده‌ای دارند. یکی از رده‌های کارت حافظه مدل‌های Secure Digital هستند که به طور اختصاری SD نامیده می‌شوند. این حافظه‌ها بیشترین کاربرد را در تجهیزات دیجیتالی دارند به طوری که بیش از 400 برند در هشت هزار مدل محصول از آن‌ها استفاده می‌کنند.حافظه اس دی که یک کارت حافظه غیرفرار است که به طور گسترده در وسایل قابل حملی چون تلفن همراه، دوربین دیجیتال، کنسول بازی دستی، تبلت و ابزار راهیابی جی پی اس استفاده می شوند.

حافظه اس دی در سال ۱۹۹۹ معرفی گردید و از آن سال تاکنون بیش از ۴۰۰ برند، دهها شاخه و ۸۰۰۰ مدل ایجاد و عرضه گشت. حافظه SD دارای 4 خانواده و 3 شکل می‌باشد:

  • ۱- ظرفیت نرمال و اصلی (original Standard-Capacity) (مخفف: SDSC)
  • ۲- ظرفیت زیاد (the High-Capacity) (مخفف: SDHC)
  • ۳- ظرفیت بسیار زیاد (the eXtended-Capacity) (مخفف: SDXC)
  • ۴- (مخفف: SDIO)

3 شکل آن:

  • ۱- اندازه اصلی (به انگلیسی: original size)
  • ۲- اندازه کوچک (به انگلیسی: the mini size)
  • ۳- اندازه بسیار کوچک (به انگلیسی: the micro size)

از مجموعه خانواده و گونه‌های گفته شده ترکیب‌های زیادی ساخته شده است. آداپتورهای الکتریکی به کارت‌های کوچک این امکان را می‌دهد تا به وسیله این واسطه از قابلیت هم استفاده کنند. این حافظه‌ها در ایران به اشتباه رم خوانده می‌شوند. کارت های SD با اینکه از نظر شکل کاملا شناخته شده هستند اما پیچیدگی‌های فنی زیادی در خصوصیات آن‌ها دیده می‌شود. برای مثال کارت‌های SD در چندین استاندارد مختلف تولید می‌شوند. استاندارد SDSC برای این کارت‌ها مشخص می‌کند که ظرفیت آن‌ها بیشتر از دو گیگابایت نمی‌تواند باشد در حالی که در استاندارد SDXC این ظرفیت از 32 گیگابایت شروع می‌شود و حتی تا 2 ترابایت هم ادامه پیدا می‌کند.

نکته مهمی که حین خرید یک کارت SD باید مورد توجه قرار بگیرد این است که از چه نوع کارتی باید استفاده کرد و متعاقبا دستگاهی که توانایی خواندن آن کارت را دارد هم متفاوت خواهد بود. این دستگاه‌ها که رم ریدر (RAM Reader) نامیده می‌شوند فقط از استانداردهای مشخصی پشتیبانی می‌کنند و اگر کارت شما مطابق با خصوصیات رم ریدر نباشد نمی توانید به طور مستقیم اطلاعات را از روی کارت به کامپیوتر یا لپ تاپ منتقل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا