اسپیندل موتور

 اسپیندل موتور

اسپیندل موتور یک موتور AC (جریان متناوب) است و تاثیر زیادی در سرعت، دقت و کیفیت ماشینکاری دستگاه‌های سی ان سی دارد. وظیفه اسپیندل موتور، چرخاندن سریع ابزار و قطعه‌کار است اسپیندل‌ها انواع مختلفی دارند و بسته به گشتاور و سرعت نهایی و سیستم تغذیه‌‌شان به دسته‌های متنوعی تقسیم می‌شوند.اسپیندل موتورها سرعت‌های گوناگونی دارند و بسته به نوع کاربرد و قیمت متفاوت خواهند بود و می‌توانند از ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰۰ دور در دقیقه سرعت دوران داشته باشند. هرچه سرعت اسپیندل بیشتر باشد،  براده‌برداری راحت‌تر و کیفیت کار نیز بالاتر خواهد بود. قدرت اسپیندل موتور قدرت یک دستگاه سی‌ان‌سی محسوب می‌شود و هرچقدر این مقدار بیشتر باشد، دستگاه توانایی براده‌برداری از قطعه‌ی بزرگتر با سرعت ماشینکاری بیشتری را خواهد داشت.

معمولا با افزایش قدرت، سرعت کاسته می‌شود. این نوع موتورهای AC برای سرعت‌های بالا طراحی شده‌اند سرعت اسپیندل یک خصوصیت مهم در ماشینکاری محسوب شده و کیفیت و سرعت کار به آن بستگی دارد. سرعت‌های بالا مضراتی از قبیل شکست ابزار کار و صدای بالا را در پی دارد. اسپیندل‌ها معمولا توسط اینورتر‌ها کنترل می‌شوند و با تغییر فرکانس ورودی سرعت گردش آن‌ها تغییر می‌کند. اسپیندل‌ها برای کارهای سنگین استفاده می‌شوند و معمولا با بلبرینگ‌های سرامیکی عرضه می‌شوند که در مقابل بارهای زیاد مقاومت بالایی دارند.

در اینجا اسپيندل‌ها را با پارامترهاي مختلف قدرت، سرعت، ابزار گير و سيستم خنك كننده بررسي مي‌كنيم:

قدرت: هرچه قدرت اسپیندل بیشتر باشد ، ابزار بزرگ تری را میجرخاند و سطح بیشتری را براده برداری میکند و نتیجتا سرعت ماشین کاری بیشتر است. همچنین قدرت بیشتر احتمال گیر کردن ابزار در کار حین ماشین کاری را کاهش میدهد و میتوانید عمق بیشتری را ماشین کاری کنید. البته قدرت تحمل ابزار هم باید زیاد باشد. البته قدرت زیاد قیمت را هم افزایش میدهد و معمولا در سرعت های بالا قدرت کم میشود. برای cnc چوب، قدرت 3 کیلووات و بیشتر لازم است. برای اسپیندل دستگاه cnc طلا قدرت 0.7 کیلووات و بیشتر کاربرد دارد. برای کار سنگ قدرت 5 کیلووات به بالا توصیه میشود.

سرعت: اسپیندل سیستمی ست که برای سرعت های بیش از 10000 دور در دقیقه ساخته میشود و با پیشرفت تکنولوژی به سمت سرعت های بیشتر پیش میرود. سرعت اسپیندل پیش نیاز سرعت پیشروی ماشین کاری ست. همچنین کیفیت سطح کار با سرعت بالا افزایش میابد. معمولا در سرعت زیاد، احتمال شکستن ابزار کم میشود. حال حاضر اسپیندل های تا سرعت 120000 دور در دقیقه هم تولید شده است که در هر ثانیه 2000 دور میزند. برای کار چوب سرعت خیلی زیاد (بیش از 36000) چوب را میسوزاند و رنگ سطح را تغییر میدهد. در cnc طلا ، سرعت و جلای سطح ماشین کاری، رابطه مستقیم دارند و تا 60000 دور نیز از آن استفاده میشود. برای cnc چوب، سرعت بین 18000 تا 36000 دور در دقیقه پیشنهاد میشود. برای اسپیندل دستگاه cnc طلا سرعت 24000 دور و بیشتر کاربرد دارد. برای کار سنگ سرعت 18000 تا 24000 دور توصیه میشود. برای کنترل سرعت اسپیندل از اینورتر استفاده میگردد.

ابزار گیر: وظیفه ی اصلی اسپیندل گرفتن و چرخاندن ابزار است. نحوه ی گرفتن ابزار معمولا از دو نوع استاندارد پیروی میکند. مورس : یک قلم بند مخروطی داخل قسمت مخروطی اسپیندل قرار گرفته و با فشار هوا فیکس میشود. در این روش تعویض ابزار سریع و راحت است و معمولا در اسپیندل های toolchang که تعویض ابزار اتوماتیک است از استاندارد مورس استفاده میگردد.

سیستم هواخنک: در روش هواخنک، بالای شافت چرخنده ی اسپیندل یک فن قرار دارد و با چرخش اسپیندل میچرخد. اسپیندل هواخنک معمولا مقطع مستطیلی دارد سیستم اسپیندل آب خنک : اسپیندل های آب خنک مقطع دایره دارند و یک ورودی و یک خروجی آب دارند. برای نصب باید یک مخزن و پمپ آب داشته باشید و حتی الامکان از سنسور حرارت آب استفاده نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا