ساخت یک قرقره کاهش

ساخت یک pulley reduction تقریبا کار ساده است.در این جا به تفصیل با مثالی به چگونگی ساخت یکی از آنها پرداخته می شود.

در این مثال هدف دستیابی به یک single sheyd reduction driver 4.8.1 (محرک کاهنده یک مرحله ای )با یک موتور استپ nema34 به همراه یک شفت خروجی ۱٫۲ و برای استفاده با یک چرخ دنده پینیون می باشد.هم چنین استفاده از یک xl یا pitch belt 0.200in به همراه یک ۳٫۸in در عرض می باشد.این نسبت برای استفاده از چرخ دنده قرقره ای ۱۵ و ۷۲ دندانه است.(i.e=72015=48)

یک نسبت مطلوب را بدهید(۴٫۸:۱)و نوع ماده چرخ دنده A را با ۱۵ دندانه انتخاب کنید(پلاستیک هم می توان استفاده کرد)قرقره B نیز با یک فلز با ۷۲ دنده می باشد.توجه داشته باشید که یک فاصله مرکزی وجود داشته باشد چراکه منعکس کننده تعداد دندانه های کمربندی است که انتخاب گردیده است.هدف انتخاب یک فاصله مرکزی با طول کافی و مناسب و یا یک کمربند با تعداد دندانه های مناسب می باشد به گونه ای که هر قرقره A,B تعداد دندانه مناسب در توری TEETH IN MESH را داشته باشد.شکل ۳-۷ یک SCREEN CAPTURE (عکس از صفحه نمایش) از محاسبه گر(ماشین حساب) آنلاین با مقادیر ورودی را نشان می دهد.یک کمربند(BELT )با ۸۶ شیار و فاصله خط مرکزی ۳٫۸۰۹۱ اینچ برای این مثال بسیار مناسب و کارساز است.هم چنین درباره PD قرقره B مطمئن شوید که (قرقره بزرگتر) بیشتر از ۴٫۵ اینچ باشد.بطور خلاصه شما یک مجموعه PLATE (صفحه )که دارای عرض ۵ اینچ باشد نیاز داریم.

به جهت استفاده از یک برنامه CAD دو دایره پهلو به پهلو رسم کنیدکه هرکدام به PDهای هردو قرقره A,B متصل اند و فاصله مرکزی بین دوقرقره ۳٫۸۰۹۱ اینچ است.از آنجاییکه اثر یک موتور NEMA34 3.4 اینچ مربع است.یک مربع ۳٫۴ اینچی در مرکز و بالای قرقره کوچک رسم کنید.حال آسان تر است که یک طول برای ساختن صفحه های نصب تعیین گردد.هر ۵ تا ۸٫۲۵ اینچ

حال زمان بسیار مناسبی است که مکان هایی برای فضا یا STAND OFF قرار داده شود تا دو بشقاب (صفحه) را جدا کند.(بطور نمونه قرقره ها و کمربند بین دو بشقاب قرار خواهد گرفت.)قطر سوراخ هایی که به واسطه صفحات دریل میکنید به سایز پیچی که استفاده می کنید بستگی دارد.

شما در خواهید یافت که دریل کردن آن سوراخ ها با بشقاب ها به صورت جفتی و همزمان یک مزیت وجود خواهد داشت.وآن این است که به این روش (در زمانی که شما آن ها را مونتاز می کنید) همه چیز به طور منظم تنظیم می شود.

توجه داشته باشید که همپوشانی که بین قرقره بزرگ و موتور است(به دلیل آن که موتور خارج از بشقاب و قرقره داخلی خواهد بود.) باعث تداخل آن دو به یکدیگر نشود.

یک شفت ۱٫۲ اینچی محرک چرخ دنده شفت مشابه هم به بزرگی دو قرقره که توسط پیچ به شفت گیره شده نیز وجو خواهد داشت.تا آن جا که ممکن است شفت نیاز دارد که به طور آزادانه بچرخدبنابراین ما از اتکاهای استاندارد برای به انجام رساندن آن استفاده می کنیم.این نوع اتکای شعاعی عموما به هر دو صورت محلی و توسط دستورات ایمیلی در دسترس است.هر واحد کاهش دو بشقاب دارد که شما به دو ID BEARING نیاز خواهید داشتو احتمالا به یک OD 1.25 اینچی نیاز خواهید داشت.قطر سایز سوراخ است که صفر و بیست نادر در صفحه و در مرکز آنها به واسطه قرقره بزرگ تعبیه گردد.

صفحه ای که موتور به آن وصل شده است نیازمند تعبیه یک سوراخ برروی آن است.این به شفت موتور اجازه می دهدکه در ناحیه بین صفحات که قبلا مونتاژ شده اندعمل کند(وسیع شود).پیشنهاد من این است که یک سوراخ به اندازه کافی بزرگ برای قرقره کوچک به جهت دسترسی آسانتر تعبیه گردد.(در این مثال یک سوراخ به قطر ۱٫۱۲۵ در نظر گرفته ایم) به محض آن که سوراخ قرقره موتور تعبیه گردید شما می توانید آن قرقره کوچک را برروی موتور و مرکز آن نصب کنید.برروی پایین ترین سوراخ سمت راست موتور برای استفاده به عنوان یک نقطه محوری یک علامت گذاری کنید.حال موتورها را در جهت عقربه های ساعت و خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و در هر حالت سوراخ های به جامانده موتور نصب را علامت گذاری کنید.بعداز دریل کردن و تمیز کردن شکاف ها شما دو صفحه که شبیه شکل ۸-۳ میباشد.

به رخ محل نصب موتور خود نگاه کنید.شما متوجه خواهید شد که یک برجستگی یا ناحیه دایره ای بزرگ که برآمده است از جایی که سطح محل نصب است.اگر شما امکاناتی داشته باشید برای ایجاد یک ناحیه کم عمق در بیرون از رخ صفحه جلویی این کار را انجام دهید.

هرگاه این به قدری آسان بود که ببرد اسپیسر رینگ وسایل و اسباب را در بین موتور و صفحه جلو می توانید بلند کنید ارتفاع موتور و سطح برآمده را.

به طور کلی و عموما می توانید حفر کنید به ضخامت ۰٫۰۶۲۵ ورقه آلومینیومی موجودتان را اسپیسر نیاز ندارد که در یک شیار قرار بگیرد.

در نهایت شما می توانید استفاده کنید از موتوری که خودش فراهم می کند کشش و فشار لازم را برای بهره برداری شایسته برای چرخش موتور روی نوک محور.

به این ترتیب برای فراهم کردن کشش شایسته در تسمه توصیه می شود شما خریداری کنید و استفاده کنید از یک اندازه گیر(درجه نشان)فشار و کشش همانطور که در شکل ۹-۳ نشان داده شده است.

محل اجتماع از قبل تعیین شده هر فرد شما ابتدا نیاز دارید که پیشخوان گود افتاده که اسباب حفر کنند بیرون (قسمت بیرونی)ظاهر هردو صفحه را در جاییکه اسپیسر به طور مساوی تعیین گردیده.

این اجازه باعث می شود شما در پشت دستگاه که تراز کنید وسایل را.استفاده کنید از تراز کنند وسایل و سرپوش قرار دهید روی آن برای کار با فلزات.

شما باید همه قطعات و قسمت های دستگاه را با هم برای سرهم کردن دستگاه داشته باشید همانطور که در تصویر ۸-۳ نشان داده شده است.

در آخر شما می خواهید یک مکان که چند نوع متریال در پیرامون و کنار دو صفحه دستگاه برای آنکه محافظ و سپر شود برای اطمینان صفحه آلومینیومی .

نه فقط این محافظ ها براده های وسایل که از پولی و تسمه خارج می شوند نگه می دارد در هنگام بهره برداری از دستگاه بلکه محافظت میکنند از انگشتان و لباس های سست(شل)که از محیط گرفته شده و از حالت بالقوه پر خطری که سبب آن می شود.

یک دستگاه تقلیل دهنده در طول آماده سازی برای ایمنی همانطور که در تصویر ۱۰-۳ نشان داده شده است.

ناپایداری در پولی کاهنده

وجود دارد یک جفت از نوع دیگر متغیرهای مشترک که استفاده می شوند.در ابتدا می توان استفاده کرد فقط از یک پایه (اسباب سوار شدن) صفحه(بشقاب) ظاهر سطح اسباب به نسبت نیاز دارد که ضخیم باشد به اندازه کافی از قبیل اینکه میله (محور) توان کافی برای پشتیبانی داشته باشد.

این می تواند کامل شده باشد با هریک از دو تا به وسیله استفاده از یک صفحه (بشقاب)ضخیم که دارد برجستگی ضخیم که آماده شده است یا با استفاده از دو صفحه با دو کارگر(نصب کننده)آماده.

یکی از دو صفحه احتیاج پیدا خواهد کرد که داشته باشد درزهای مناسب اما دومین صفحه نیاز دارد باشد فقط چهار گوشی کوچکتر یا مستطیلی از مواد اولیه که مستقیما(پیچ)به صفحه بزرگتر که در سطح که خانه آماده کرده است.سرتاسر برجستگی ضخیم هردو صفحه باید باشد ضخیم تر از آنچه که آماده می کنند برای درست کردن و تراشیدن.

یک اختلاف مجدد هست واحد کاهش دو یا چند پله ای.در این نوع از ساختار شما می توانید دست یابید به بالاترین کاهش.

راه حل این هست جایگذاری یک پولی کوچک روی شفت موتور.از طریق یک بلت دوگانه این پولی کوچک سپس راه اندازی می کند یک پولی بزرگتر که یک شفت جدید دارد برای گیربکس پینیون دارد.موارد اضافی که در کاهش دهنده های چند مرحله  مورد نیاز است عبارت خواهند بود از یک ست از بلبرینگ های اضافی و دو شفت و بیش از دو پولی و یک تسمه و تنسیونیدلر برای تنظیم تسمه ثانویه.این تنظیمات ساخته می شوند از طریق دو صفحه.یا با اضافه کردن سومین صفحه که جایگذاری می شود بین دو صفحه بیرونی برای جا دادن ست جدیدی از بلبرینگ های خروجی.

توجه داشته باشید وقتی که یک خروجی دو(یا سه و…)مرحله ای  اضافه می کنید نسبت های آن جمع نمی شوند بلکه معمولا با هم ضرب می شوند برای به دست آوردن آخرین مرحله خروجی.برای مثال اگراز ترکیب دو پولی ۳ به ۱ استفاده می کنید.خروجی ۶ به ۱ نمی شود بلکه ۹ به ۱ می شود.

محاسبه pulley و تسمه v شکل الکتروموتور و فرچه ها

محاسبه پولیها برمبنای گشتاوری است که باید توسط پولی و تسمه v شکل انتقال یابد. علت استفاده از تسمه v شکل به جای تسمه صاف با سطح مقطع مستطیل این است که این تسمه ها گشتاور بیشتری را انتقال می دهند این تسمه ها در چهار نوع D , C  , B , A موجودند که سطح مقطع این چهار نوع با یکدیگر تفاوت دارد. برای انتقال گشتاورهای کم از نوع A استفاده می شود ابعاد این تسمه ها در زیر آمده است.

گشتاور الکتروموتور در حدود ۰/۷۵ kw می باشد طبق جدول برای انتقال گشتاور در حدود ۰/۷۹ kw باید قطر پولی ۱۰۰mm باشد که این قطر پولی روی الکتروموتور است. چون نسبت تبدیل ما ۳ است قطر پولی بزرگتر که روی شفت واسطه قرار می گیرد باید ۳۰۰ mm باشد البته گشتاور فوق باید در ضرایبی هم ضرب شود تا اصلاح شود. داریم :

 

  : توان اولیه

Fa : ضریب عمر

Fd : ضریب زاویه تماس

P : توان اصلاح شده

برای کار تا ۱۰ ساعت در روز برای کارهای سبک طبق جدول Fa=1 می‎باشد.

Fd برای زاویه تماس در حدود   برابر ۹/۰ می‎باشد پس اگر زاویه تماس را   فرض کنیم داریم:

 

ملاحظه می‎شود که مقدار فوق کمی کمتر از توان الکتروموتور می‎باشد. سپس مجبوریم پولی الکتروموتور را یک سایز بالاتر یعنی با قطر پولی ۱۰۶ میلیمتر انتخاب کنیم که توان اولیه آن ۰/۸۶(kw) است و پس از اصلاح به توان ۷۷/۰ کیلووات می رسیم که مورد قبول است سپس پولی بزرگتر باید دارای قطر ۳۱۸ mm باشد. چون زاویه تماس را   فرض کرده ایم پس داریم:

 

که در آن :

C : فاصله مرکز تا مرکز پولیها

: زاویه تماس تسمه و پولی

D : قطر پولی بزرگتر

d : قطر پولی بزرگتر

می‎باشد بنابراین:

 

حال باید ابعاد دقیق پولی را از جدول مربوط به پولیها انتخاب کنیم که برمبنای نوع تسمه و تعداد تسمه ها و قطر پولی می‎باشد.

عرض پولی از فرمول زیر به دست می‎آید:

 

که در آن x تعداد تسمه ها می‎باشد که برابر ۱ است.

جنس پولی را از آلومینیوم انتخاب می کنیم تا زنگ نزند. جنس تسمه هم از لاستیک می‎باشد.

معمولا ازدو نوع موتور در دستگاه های cnc استفاده می شود که عبارتنداز سروو موتور و استپ

موتور

هرکدام از این موتورها فرمان قدرت و جهت چرخش خود را از یک درایور یا آمپلی فایر دریافت می کنند.

اطلاع از عملکرد پایه هرکدام از این موتورها به شما کمک خواهد کرد تا با توجه به نوع استفاده ازاین موتورها در کارخود بهره بیشتری از آنها ببرید.ساختار هیبریدی در استپ موتور امکان استفاده از یک انکودر را در استپ موتور ایجاد میکند.

 

صفحه بعد                                      صفحه قبل